Apartman Aidatı Nasıl Belirlenir?

Büyükşehirlerde artan nüfusla birlikte kalabalık apartman hayatı beraberinde birçok sorumluluğu birlikte getirir. Bunların başında apartman aidatı gelir. Daire sakinlerinden toplanan bu aidatlar ile apartmanın elektrik, su, kapıcı ve temizlik masrafları karşılanır. Apartmanlarda ortak yaşam alanlarında bakım ve temizlik bir ihtiyaçtır. Eğer bu bir site ise içinde bulunan spor salonundan havuza kadar tüm bakım ve hizmetler dâhil olmaktadır. Bu bakım ve hizmetlerin periyodik bir şekilde yapılabilmesi için aidatların önemi büyüktür.


Apartman Aidatı Nedir Kimler Ödemelidir?

Aidat mülk sahiplerinin her ay ödediği bir meblağ olarak tanımlanır. Bu toplanan paradan apartmanın ihtiyaçları, bakımı ve temizliği yapılır. Aidatın belirlenen zaman diliminde ödenmesi gerekir. Aidat tutarları semtten semte değişmesi dışında, apartmandaki daire sayısına göre de değişkenlik gösterebilir. Aidatın miktarı tahmini yapılacak aylık giderlerin daire sayısına bölünmesi sonucu elde edilir. Apartman masrafları içerisinde aydınlatması, ısıtması, bahçe bakımı gibi ihtiyaçlar vardır.


Apartman Aidatı Kapsamında Hangi Masraflar Olur?

Apartman aidatında genel giderler yanı sıra eğer bahçıvan, güvenlik görevlisi, kapısı ve ekstra personel varsa hepsi aidatın içine dâhil edilir. Ve ilgili aylık masraf belirlenerek aidat kapsamına sokulur. Alınan aidat bedeli karşılığı kat malikine makbuz verilir. Apartman aidatı hakkında bilinmesi gerekenler:

  • Apartman aidatı her ay kat maliklerinden alınması gereken bir tutardır.
  • Apartman aidatın apartmanın o ayki masrafları karşılanır.
  • Temizliğinden, bakımına, personelinden bahçe düzenine kadar her ayrıntı apartman aidatı kapsamından karşılanır.
  • Aidatın ödenmesi için belli bir tarih aralığı belirlenir. Ve bu kurala uyulması istenir.
  • Aidat masrafların daire sayısına bölünmesi ile oluşturulur.

Apartmanlarda toplanacak aidatlar üzerinden belli bir kural sistemi vardır. Kurallara uyulmaması takdirde yasal yaptırımlar devreye girer. Aidat ödenmesi için bir tarih aralığı belirlenir ve kat maliklerinden bu kurala uyması istenir. Normal şartlarda bu miktarı ödemesi gereken ev sahipleridir. Ancak bazen ev sahipleri kiracılarına bu aidatı kendilerinin ödemesi maddesini ekleterek kontrat yapar. Bu durumda da kiracıdan aidat alınır. Bütün bunların nazarında bina yönetimi hizmeti hakkında, apartman yöneticiliği hakkında bizden bilgi ya da hizmet alabilirsiniz.